Klang Market till Västerås

Publicerad: 18 april 2022

Castellum hyr, genom det helägda dotterbolaget Kungsleden, ut 948 kvadratmeter till restaurangkedjan Klang Market i fastigheten Ottar 5 vid Aseatorget. Uthyrningen bidrar till satsningen på att utöka utbudet av service och upplevelser centralt i Västerås och redan till våren och sommaren förses området med foodtrucks och en nybyggd scen för evenemang.

Bild: Kungsleden
Bild: Kungsleden

Enligt mätningar är Aseatorget och Skrapantorget två av de mest besökta platserna i Västerås och Castellum, genom Kungsleden, satsar nu på att göra området ännu mer attraktivt för besökarna. Våren 2023 öppnar Klang Market restaurang i bottenvåningen på fastigheten Ottar 5, även kallat Melkerhuset som är beläget vid Aseatorget. Avtalet löper under tio år.

– Aseatorget är det enda torg i Västerås som har sol hela dagen och Klang Markets 200 platser på uteserveringen kommer att få ett oslagbart läge. Till våren har vi foodtruck-vecka på Aseatorget och på sensommaren bygger vi upp en scen för ett stort evenemang för att därefter på hösten välkomna Ölhallen som öppnar i Mimerporten. Under sommaren planeras även fler aktiviteter som vi kommer att släppa nyheter om längre fram, säger Mats Eriksson, regionchef Mälardalen på Castellum/Kungsleden.

Från och med 2023 planerar Castellum att arrangera festivaler på Aseatorget och i den gamla Melkerbiografen, ABB:s gamla samlingslokal, genomförs även en omfattande renovering för att så småningom öppna upp för en möjlig samlingsplats för spelningar och events. I lokalen finns 170 sittplatser.

Se alla lediga lokaler här

Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.