Kontor, Krokslätts Fabriker 34, Solängen, Mölndal
- 1 500 m²
Kontor/Kontor, 1500 m2, Göteborg, Mölndal
Lokaltyp | Kontor |
Total yta | 1 500 m² |
Adress | Krokslätts Fabriker 34 |
Område | Solängen |
Kommun | Mölndals kommun |
Objektsnummer | 41993059 |
Lokalitet | Solängen, Mölndal |
Beskrivning
Modernt kontor i anrik industribyggnad i Krokslätts Fabriker. 5 meters takhöjd i stora delar av lokalen och med ett entresolplan som gör lokalen sammanhållen.
Omgivning
Krokslätts Fabriker är idag ett dynamiskt företagarområde med ca 100 företag i de restaurerade och kulturhistoriskt värdefulla äldre fabriksbyggnaderna kompletterade med nybyggda kontorshus. Quality Hotell The Weaver med sina 370 rum och stora konferensmöjligheter har ytterligare breddat servicen på området.
Området ligger vid det centrala stråket mellan Mölndal och Göteborg, med 5 respektive 15 minuters spårvagnsresa till respektive centrum, och samtidigt i direkt anslutning till Safjällets naturreservat.
Kommunikationer
Egen buss och spårvagnshållplats i direkt anslutning till fastigheten.
Planlösning
Lokalen ligger på våning 4 av 4 med blandad rumsindelad och öppen planlösning.
Stora fönster i tre väderstreck.
Se lokalen via vår 360 fotografering. Kopiera länken nedan: https://rundvandring.kasa360.se/KrokslättsFabriker34-1500kvm
Service
Flera lunchrestauranger och konferenslokaler finns som ger en bred service i området.