Kontor, Stora Badhusgatan 18, Inom Vallgraven, Göteborg
- 165 m²
- 2026-04-01. Enligt överenskommelse
Trevligt kontor inom Vallgraven på första våningen med härlig utsikt över älven.
Lokaltyp | Kontor |
Total yta | 165 m² |
Adress | Stora Badhusgatan 18 |
Område | Inom Vallgraven |
Kommun | Göteborgs kommun |
Byggår | 1929 |
Hiss | Ja |
Våning | 1 av 16 |
Tillträde | 2026-04-01. Enligt överenskommelse |
Objektsnummer | 41991054 |
Lokalitet | Inom Vallgraven, Göteborg |
Beskrivning
Trevligt kontor inom Vallgraven på första våningen med härlig utsikt över älven.
På Stora Badhusgatan i Göteborgs första skyskrapa med en fantastisk utsikt finns nu ett rymligt och trevligt kontor på 165 kvadratmeter som erbjuder en optimal arbetsmiljö. Lokalen har ett ljust intryck, med stora fönster som släpper in rikligt med naturligt ljus och skapar en trivsam atmosfär för både medarbetare och besökare.
Kontoret är strategiskt beläget med närhet till stadens puls och kommunikationer. Bara ett stenkast bort finns Stenpiren med spårvagns- och busshållplatser samt båt, vilket gör det enkelt att ta sig till och från arbetsplatsen, oavsett var i staden man befinner sig. Kontoret kan även nås från Norra Liden precis intill Kungsgatan. Området är fyllt med trevliga lunchrestauranger, caféer och butiker, vilket gör det lätt att kombinera jobb med avkoppling.
Lokalen erbjuder en felxibel planlösning med både kontor, mötesrum och konferensrum. Här finns även WC och ett pentry i den öppna delen av lokalen.
Sammantaget är detta kontor på Stora Badhusgatan en perfekt kombination av centralt läge, bekvämlighet och funktionalitet, som erbjuder en attraktiv arbetsmiljö mitt i hjärtat av Göteborg.
Omgivning
Omgivningen kring Stenpiren, Esperantoplatsen och Kungsgatan erbjuder en dynamisk mix av stadens bästa sidor. Med Stenpiren som nav för kollektivtrafiken är området exceptionellt lättillgängligt – oavsett om du föredrar spårvagn, buss eller båt. Här börjar citypulsen, samtidigt som närheten till vattnet skapar en avkopplande atmosfär.
Esperantoplatsen är en levande mötesplats där moderna restauranger, caféer och barer lockar till både affärsluncher och sociala kvällar. Ett stenkast bort hittar du Kungsgatan, en av Göteborgs mest kända shoppingstråk. Här samsas trendiga butiker, mysiga caféer och all service du kan tänkas behöva – perfekt för både snabba ärenden och längre shoppingrundor.
Omgivningen erbjuder en perfekt balans mellan stadsliv, kultur och rekreation. Med gångavstånd till både Järntorget och Avenyn, samt närhet till vackra promenadstråk längs älven, har du alltid möjlighet att hitta rätt stämning för alla tillfällen. Här finns något för alla – från det pulserande citylivet till lugnet vid vattnet.
Kommunikationer
Stenpiren är en central plats med flera viktiga kommunikationsförbindelser. Området ligger nära hamnen och har en strategisk position för både kollektivtrafik och vägtransporter.
Kollektivtrafik:
Spårvagnar: Det finns flera spårvagnslinjer som passerar Stenpiren, vilket ger snabb och enkel tillgång till olika delar av staden.
Service
Stort restaurangutbud på Kungsgatan och Esperantoplatsen.
Uppvärmning
Fjärrvärme