Kontor, Bergfotsgatan 5, Lackarebäck, Mölndal

  • 224 m²
  • 2026-01-01

Perfekt mindre lokal med eget garage och lager!

Om lokalen

Lokaltyper
Kontor / Lagerlokal
Total yta
224 m²
Adress
Bergfotsgatan 5
Område
Lackarebäck
Kommun
Mölndals kommun
Byggår
1961
Hiss
Nej
Tillträde
2026-01-01
Objektsnummer
41994823

Beskrivning

Smidig och välplanerad lokal för det mindre företaget.

Här får du egen ingång, praktiskt garage med enkel lastning direkt från bilen, mindre förråd/låglager samt pentry, WC och dusch/omklädningsrum.

Nära lederna och snabbt ut till hela Göteborg.

Omgivning

I området finns en blandning av både kontors- och industrifastigheter och en mix av olika företag så som tillverknings-, utvecklings-och teknikföretag.

Kommunikationer

Fastigheten är belägen i nära anslutning till E6/E20 och via R40 tar man sig enkelt till Landvetter flygplats. Till Göteborgs centrum tar det ca 10 min med bil och till Mölndals innerstad ca 5 min. Med buss 758 åker man till Mölndals Resecentrum på 5 minuter där tågstation finns för pendeltrafik samt Öresundstrafiken.
Spårvagnshållplats finns vid Krokslätt på ca 10 minuters promenadavstånd och efter ytterligare 20 minuters spårvagnsresa når man centrala Göteborg.

Service

Det finns lunchrestauranger på gångavstånd från fastigheten.
Friskis och Svettis har en friskvårdsanläggning i området.

Området ligger med närhet till Lackarebäcks Naturskyddsområde med fina promenadstråk.

Övrigt

Fastigheten har ett attraktivt läge i Lackarebäck intill E6/E20 och med närhet till Mölndals innerstad som har genomgått en stor ombyggnad med nya bostäder, flera nyöppnade butiker, restauranger, caféer, bank, apotek, systembolag och all övrig tänkbar service.

Karta

Bilder på lokalen