Restaurang, Trikåfabriken, Monbijougatan 17, Malmö

  • 286–415 m²
  • Enligt överenskommelse

Fånga Malmös smaklökar. Här finns restauranglokalen i hjärtat av Malmös mest kreativa kvarter! Succén med Trikåfabriken fortsätter och vi planerar nu för etapp 2 och bygger till ytterligare totalt ca 2 200 kvm kommersiella ytor i kvarteret. I markplan skapas en plats för café, bageri eller restaurang. Här väntar en ljus och öppen lokal med stora möjligheter. Vi ser gärna att lokalen fylls med underbara dofter, smaker och gäster, och gärna ifrån tidig morgon till kvällens AW. Eller varför in...


Lokaltyper Restaurang / Övrig lokal
Total yta 286–415 m²
Adress Trikåfabriken
Område Monbijougatan 17
Kommun Malmö kommun
Tillträde Enligt överenskommelse
Objektsnummer 41948133

Beskrivning

Fånga Malmös smaklökar. Här finns restauranglokalen i hjärtat av Malmös mest kreativa kvarter!
Succén med Trikåfabriken fortsätter och vi planerar nu för etapp 2 och bygger till ytterligare totalt ca 2 200 kvm kommersiella ytor i kvarteret.
I markplan skapas en plats för café, bageri eller restaurang.
Här väntar en ljus och öppen lokal med stora möjligheter. Vi ser gärna att lokalen fylls med underbara dofter, smaker och gäster, och gärna ifrån tidig morgon till kvällens AW. Eller varför inte en takeaway efter jobbet.
Med stora fönster och entréer både ut emot Helsingborgsgatan och direkt ut mot innergårdens uteservering, skapas rätt förutsättningar för att skapa en omtyckt plats både för dem som bor och arbetar i kvarteret, men också för många andra Malmöbor som besöker kvarteret.

Man kan också enkelt komplettera restaurangdelen med en delikatessbutik, blomsteraffär, hantverksstudio eller vinbar.

Fastigheten
Trikåfabriken ligger i Kvarteret Bilden som har varit ett blandkvarter i över 20 år – och här finns en stor del av vårt hjärta. I kvarteret integreras arbete, socialt liv, gemenskap och avkoppling på ett fantastiskt sätt. Innovativa och kreativa företag trivs här och drar nytta av det gemensamma utrymmet och de moderna mötesplatserna.
Vår transformation av den drygt hundraåriga Trikåfabriken till moderna kontor har redan väckt stor uppmärksamhet. Med den nya byggnaden återställer vi hur kvarteret en gång såg ut samtidigt som vi vill försöka skapa mer rörelse mellan husen, och vi ser framför oss att livet på restaurangen spiller ut över gården och längs med Helsingborgsgatan.
Den nya byggnaden består av 4 våningar med en ytterligare indragen vindsvåning. Mot gården skiftar det återbrukade teglet i röda toner.

I projektet har vi ambitionen att bygga klimatneutralt enligt LFM30:s beräkningsmetod och certifiering enligt Miljöbyggnad nivå Silver.

Byggstart: preliminärt andra halvan av 2025

Kvarteret
Mellan Möllevångstorget och S:t Knut växer ett premiumläge fram. Runt Folkets Park, S:t Knuts torg och Bergsgatan ligger några av Malmös mysigaste kvarter, med sommargator, krogar, restauranger, kaféer och människor som vill umgås.
Med en brokig blandning av verksamheter liknar Trikåfabriken inget annat i centrala Malmö. Runt Möllevången finns en helt egen mix av torghandel, lokala butiker, arbetsplatser och bostäder. Spelföretaget Massive har sin verksamhet i kvarteret bredvid, och Möllevångsskolan och Folkets Park bidrar med en naturlig rörelse av människor.
Området runt Bergsgatan/ Friisgatan/ Monbijougatan är i en spännande utveckling med många kreativa näringar. Stena Fastigheter vill genom en ny etapp av Trikåfabriken bidra till att stärka utvecklingen.

På Trikåfabriken blir du granne med kreativa företag så som FOJAB arkitekter, Nimblr., Talkative, MIKAs modellagentur, Anagram produktionsbolag m.fl.

I prospektet finner du även mer teknisk data.

Missa inte din chans att bli en del av kvarteret!

Kommunikationer
- 700 m till Triangelns tågstation & köpcentrum

- Regional- och stadsbussar i närheten av fastigheten

- Åtta minuters promenad till bussterminalen på Södervärn

- Nio minuters cykel till innerstaden / Gustav Adolfs torg

Parkering

Ja


Karta

Bilder på lokalen