Två nya aktörer till Kvarteret Johanna

Publicerad: 9 april 2026

Hufvudstaden har tecknat hyresavtal med New Wave Group AB och Tången Industrikapital AB, som etablerar sina kontor i Kvarteret Johanna på Södra Hamngatan 47 i Göteborg. Uthyrningarna omfattar cirka 800 respektive drygt 300 kvadratmeter, med tillträde under 2026.

En modern kontorsbyggnad i Göteborg med en ljus fasad, stora fönsterpartier och en stor banner med texten "Kontor i Göteborgs bästa läge?".
Bild: Hufvudstaden

New Wave Group är en internationell koncern med verksamhet inom profil-, sport- och inredningsprodukter. Bolaget flyttar in i cirka 800 kvadratmeter moderna och flexibla lokaler.

– Att flytta till dessa fantastiska lokaler är ett stort och inspirerande steg i vår tillväxtresa. Det nya kontoret ger oss precis de rätta förutsättningarna för att fortsätta innovera och skapa värde för våra medarbetare, dotterbolag och aktieägare i en miljö som verkligen speglar vår vision, säger Göran Härstedt, vice koncernchef, New Wave Group.

Tången är en förvärvsdriven industrikoncern som nu väljer att etablera sig i Kvarteret Johanna, där bolaget hyr drygt 300 kvadratmeter.

– Kvarteret Johanna erbjuder ett attraktivt läge och moderna lokaler som passar vår verksamhet mycket väl. Vi ser fram emot att bli en del av kvarteret och den dynamiska miljö som växer fram här, säger Nina Bergman, VD Tången.

Se alla lediga kontor i Göteborg här

Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.