Skönhetsjätte etablerar i Kvarteret Giraffen

Publicerad: 14 januari 2026

Under året har flera nya hyresgäster presenterats för etablering i den nya ytan där projekt Giraffen Next nu är i full gång. Till väldigt god granne i Kvarteret ställer sig nu ingen mindre än skönhetsjätten Lyko och med den är butiksytorna fullt uthyrda.

Exteriör av en ljus och modern Lyko-butik i ett köpcentrum, med stora glaspartier, neonskyltar och hyllor fyllda med skönhetsprodukter.
Bild: Kvarteret Giraffen

Idag är Lyko en av Nordens ledande e-handelsbolag inom skönhet och de har 34 helägda butiker i Sverige, Norge och Finland. Nu är det dags för den 35: e och valet föll på Kalmar och Kvarteret Giraffen.

- Att vi får till en så stark etablering som Lyko, ger oss åter ett kvitto på att vi jobbar strategiskt helt rätt med den mötesplats som Kvarteret Giraffen nu är. Den målgrupp som Lyko har gör den här resan ännu mer spännande säger Martina Adolfsson Nyström, centrumchef i Kvarteret Giraffen.

    Det blir en stor skönhetsbutik om drygt 550 m2 och beräknad öppning är i slutet på april 2026.

    - Vi är otroligt glada över att, genom ett mycket gott samarbete med fastighetsägaren, få öppna en FabStore i Giraffen under våren 2026. För oss är Kalmar och Giraffen helt rätt plats i utrullningen av våra fysiska butiker och FabStore-konceptet. Etableringen blir startskottet för 2026 och ett viktigt steg i vår fortsatta satsning på fysisk retail säger Markus Axelsson, etableringschef på Lyko. 

    - Rekryteringen är redan i gång med alla tjänster ute där vi ser fram emot att bygga ett starkt team på plats avslutar Markus.

    - Lyko kommer att erbjuda ett brett sortiment av skönhetsprodukter och bjuder in alla skönhetsentusiaster som besöker vårt fina Kvarter att leka loss i deras Beauty Playground. Vi ser fram emot att välkomna både nya och trogna kunder till en inspirerande och färgstark shoppingupplevelse. Ett koncept som dessutom är helt nytt för Kalmar, vilket alltid är extra kul säger Martina Adolfsson Nyström, centrumchef i Kvarteret Giraffen.

    - Vår shoppingdestination växer hela tiden och med Lykos etablering kommer vi nå ut ännu bredare till kunder i regionen. De blir ett riktigt bra tillskott till vår butiksmix avslutar Martina.

    Se alla lediga butikslokaler i Kalmar här

    Pernilla Gilbert

    Kommunikatör

    Följ artikelämnen

    Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.