Restaurang klar för Munksjöstaden
Publicerad: 19 mars 2026
En restaurang med unikt erbjudande etableras i fantastiskt läge längs kajen i Munksjöstaden. Restaurangen, som ligger i den norra delen av magasinen, omfattar cirka 265 kvadratmeter samt en fantastisk uteservering i sydväst.
Restaurangen blir den första hyresgästen som står klar för inflyttning i Munksjömagasinen, Tositos unika fastighet i Munksjöstaden. Med sitt koncept kommer restaurangen och baren att bidra till en levande stadsmiljö och skapa en naturlig mötesplats för både boende, besökare och verksamma i området.
– Vi är väldigt glada över att kunna välkomna Damien, grundaren av Idlewild, till magasinen i Munksjöstaden. Att det blir en restaurang i denna del av magasinen känns extra roligt eftersom det bidrar till liv och rörelse i området och skapar en naturlig mötesplats. Det ligger helt i linje med vår ambition att utveckla en levande och attraktiv stadsdel. Vi ser fram emot öppningen och samarbetet framöver, säger Calle Ingerman, Fastighetschef på Tosito.
– Det är både spännande och lite nervöst, men vi tror verkligen på vår vision. Byggnaden i sig är helt unik, slående och vacker. Det känns fantastiskt att vi tillsammans med Tosito får vara med och ge nytt liv till den här fantastiska delen av Munksjöstaden. Utöver en unik restaurangupplevelse blir det självklart hantverksöl i överflöd säger Damien Linsley, grundare Idlewild.
Öppning planeras till vår/sommar 2027.