Centrala Göteborg får ny matbutik

Publicerad: 22 oktober 2026

Efter flera års sökande efter ett toppläge i Göteborg står det nu klart att Lidl öppnar en butik på Viktoriagatan i början av 2027. Etableringen innebär att Göteborg får sin 12:e Lidl-butik och Vasastan sin första lågprisbutik.

Arkitekturvisualisering i grodperspektiv av entrén till en Lidl-butik i en tegelbyggnad under skymningen, med kunder och belysning.
Bild: Rstudio / AI-genererad Rstudio / AI-genererad (Gemini)

Den nya butiken kommer att ha ett attraktivt och lättillgängligt läge, ett stenkast från Vasagatan. Med närheten till kollektivtrafik och drygt 20 kundparkeringsplatser i direkt anslutning till entrén vill Lidl underlätta vardagshandlingen för alla som bor och jobbar i området. 

– Vi ser väldigt mycket fram emot den här öppningen. Det är på tiden att boende i Vasastan får tillgång till en billigare veckohandling, säger Christoffer Wennergren, fastighetschef på Lidl Sverige.

Den nya butiken kommer att ha en försäljningsyta på cirka 1 150 kvadratmeter och uppförs enligt Lidls senaste butikskoncept. Det innebär en ljus, luftig och modern butiksmiljö med särskilt fokus på färskvaror – från nygräddat bröd till dagsfärska frukter och grönsaker. I butiken kommer kunderna även hitta ett brett sortiment av Från Sverige-märkta produkter från Matriket och marknadens billigaste eko-kasse.


Lidl har i dag 11 butiker i Göteborg och målet är att på sikt öppna ytterligare minst 13 butiker. Etableringen på Viktoriagatan kommer innebära ett 30-tal nya arbetstillfällen.

Se alla lediga butikslokaler i Göteborg här

Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.