Ny glasögonbutik etablerar sig i Nordstan

Publicerad: 10 februari 2026

Optikkedjan eyes + more har öppnat sin första butik i Göteborg. I början av februari slog kedjan upp portarna i Nordstan, vilket blir ett nytt tillskott till handelsutbudet i city.

Interiör från en ljus och modern optikbutik med ett långt bord i ljust trä och vita stolar i förgrunden. Längs väggarna finns välexponerade hyllor med rader av glasögonbågar och prisskyltar som anger 'från 999 SEK'. Stora valvformade fönster i bakgrunden
Bild: eyes + more.

Eyes + more grundades i Nederländerna för omkring 20 år sedan och har i dag cirka 300 butiker runt om i Europa. I Sverige finns kedjan sedan tidigare etablerad i bland annat Malmö och Mölndal, men Göteborg har hittills saknat en butik.

Den nya butiken är belägen i den norra delen av Nordstan, i anslutning till Västlänkens uppgång.

Enligt ett pressmeddelande bygger konceptet på trendiga glasögonbågar, fasta all inclusive-priser och service av hög kvalitet. Sortimentet omfattar både bågar samt sol- och progressiva glasögon, där affärsidén är att erbjuda tydliga priser utan tillägg.

Eyes + more ingår i den internationella nexeye-gruppen, som totalt driver över 720 optikbutiker i Europa. I Sverige är koncernen även verksam genom varumärket Direkt Optik.

Se alla lediga butikslokaler i Göteborg här

Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.