Historiska samlingar till nybygge på Hasslanda

27 augusti 2025

Historiska museet och Skissernas museum, som under en längre tid sökt en långsiktig lösning för elva miljoner historiska föremål samt världens största samling av skisser till offentlig konst, flyttar i slutet av nästa år ”Öppna samlingar” till nya lokaler på Hasslanda (Surkålen 1, tidigare Stora Råby 32:39). Lokalerna för det nya magasinet svarar upp till museernas högt ställda krav på klimatanpassning, säkerhet, arbetsmiljö och tillgänglighet för besökande.

En modern brun byggnad med skyltar för Lunds universitet och Wihlborgs på fasaden. Utanför entrén syns människor som går eller cyklar, samt flera parkerade bilar och en liten lastbil. Byggnaden har stora fönster på andra våningen och omges av ett staket o
Bild: Wihlborgs

Lokalerna omfattar 5 200 kvm och är en del av byggnad som Wihlborgs utvecklar för elektronikföretaget NOTE Lund. För museernas del rymmer magasinet inte bara ett stort lager, utan även ytor för kontor, undervisning och mottagande av besökare. Hyresavtalet sträcker sig över tio år. 

Historiska museet och Skissernas museum har sedan 2023 behövt hålla sina samlingar stängda i väntan på en lokallösning som säkrar föremålens och skissernas bevarande. Särskilt organiska material och metaller är känsliga för variationer i temperatur och fuktfuktighet, och i de nya lokalerna finns en klimatanläggning som garanterar ett jämnt och anpassat klimat. Lokalerna svarar även upp till uppsatt säkerhetsklass.

En viktig del av verksamhetens uppdrag är att vara öppen för forskare, studenter och allmänhet, något som åter blir möjligt genom flytten. Att Historiska museet och Skissernas museum kommer dela magasin öppnar också för nya samarbeten och effektivare arbetssätt.

- Samlingarna på Lunds universitets Historiska museum, Skissernas museum och universitetets konstsamling är viktiga infrastrukturer för forskning och utbildning som nu kan bli tillgängliga på ett nyskapande och inspirerande sätt, också för en allmän publik. Vi är väldigt glada att Wihlborgs har utformat en byggnad som innebär att vi äntligen kan få en anpassad förvaring för de mängder av unika föremål vi har i dessa två museers samlingar och därmed säkerställer att de bevaras också för kommande generationer, säger Ann Kristin Wallengren, vicerektor för kultur och pedagogisk utveckling vid Lunds universitet.

- Vi är stolta över att kunna bidra till att två av Lunds mest betydelsefulla kulturinstitutioner får moderna och trygga lokaler för sina unika samlingar. Det är ett magasin som innehåller så mycket mer än förvaring. Här får medarbetarna en arbetsplats där de kan fokusera på kärnverksamheten, forskare och studenter en plats att mötas, och Hasslanda en ny, spännande verksamhet, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.

Se alla lediga lokaler i Lund här. 


Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.