Flyttar Göteborgskontoret till Park Central

Publicerad: 8 september 2026

NCC flyttar sitt Göteborgskontor till Park Central, en ny kontorsfastighet som NCC utvecklar tillsammans med Jernhusen invid Centralstationen i Göteborg. Inflyttning planeras till sommaren 2027.

3D-visualisering i grodperspektiv av en stor, modern träbyggnad med uteserveringar och fotgängare på ett torger.
Bild: NCC

Park Central blir en av Göteborgs signaturbyggnader i den nya stadsdelen som växer fram runt Centralstationen med en av Västlänkens stationsuppgångar i gatuplan. NCC:s flytt till Park Central är ett steg mot ett modernt och framtidssäkrat kontor som bättre matchar NCC:s behov.

–  Läget och fastigheten är väldigt attraktiv och kontorslokalerna matchar våra behov mycket väl. Det nya kontoret blir en modern arbetsplats med mycket goda kommunikationer mitt i centrala Göteborg, säger Ola Hansson, chef för NCC Property Development i Göteborg.

Kontoret har på en luftig atmosfär med en takhöjd på tre meter, och fönster som sträcker sig från golv till tak. Huset får en grönskande takpark med plats för både träning och rekreation.  Området erbjuder mycket goda kommunikationer och närhet till restauranger och butiker. 

Andra företag som nyligen valt att hyra kontorslokaler i Park Central är bland annat Cedra (3 000 kvadratmeter) och ELU (1 750 kvadratmeter). 

Se alla lediga kontor i Göteborg här

Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.