Företag saknar ett systematiskt arbete med biologisk mångfald

Publicerad: 15 september 2026

Natur och biologisk mångfald har tagit plats på svenska företags agenda men många saknar fortfarande kunskap, styrning och en tydlig affärskoppling. En ny undersökning från WSP visar att tre av fyra medelstora företag saknar ett systematiskt arbetssätt för att bedöma sin påverkan på natur och biologisk mångfald, samtidigt som fyra av tio inte har kartlagt sitt beroende av naturen.

Porträtt av en leende kvinna i glasögon, svart kavaj och olivgrön topp framför en rustik stenvägg.
Bild: WSP

Insikter från undersökningen

  • - Tre av fyra företag saknar ett systematiskt arbetssätt för att bedöma sin påverkan på natur och biologisk mångfald.

  • - Fyra av tio företag har inte kartlagt sitt beroende av naturen trots att tillgång till exempelvis vatten, råvaror och fungerande ekosystem är avgörande för många verksamheter.


  • - Endast ett av fem företag anser att ledningen har tillräcklig kompetens för att fatta affärsmässiga beslut kopplade till natur och biologisk mångfald.

Undersökningen visar också att många företag fortfarande har lättare att förstå sin påverkan på naturen än sitt beroende av den. Hela 39 procent har inte kartlagt vilka ekosystemtjänster verksamheten är beroende av. Bland dessa företag uppger över hälften att affärsvärdet eller relevansen är otydligt, samtidigt som bristande intern kompetens och låg prioritering lyfts fram som viktiga hinder. 


– Ambitionen finns, men många företag saknar fortfarande kunskap, arbetssätt och strukturer för att göra natur och biologisk mångfald till en del av den ordinarie verksamhetsstyrningen, säger Anna Winde, hållbarhetschef på WSP.


WSPs slutsats är att många företag kan komma långt genom att börja med enkla analyser av hur verksamheten påverkar och påverkas av natur och biologisk mångfald, förankra frågan i ledningen och successivt integrera den i befintliga besluts- och riskprocesser.


– Många företag vet att frågan är viktig, men inte var de ska börja. Att förstå både verksamhetens påverkan på naturen och dess beroende av naturresurser är ofta ett första viktigt steg, säger Anna Winde.

Undersökningen genomfördes av Novus på uppdrag av WSP under våren 2026 och bygger på svar från 165 svenska medelstora företag med 50–249 anställda. Respondenterna representerar främst ledningsfunktioner, hållbarhetsfunktioner och andra roller med ansvar för verksamhetsutveckling, miljö, risk, inköp och styrning.

Se alla lediga lokaler här

Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.