Ericsson väljer nya ytor i Kista

Publicerad: 10 februari 2026

Vasakronan har omförhandlat och förlängt ett hyresavtal med telekombolaget Ericsson motsvarande drygt 19 000 kvadratmeter i fastigheten Modemet 1, Hus 9, i Kista i Stockholm.

En vy över moderna kontorsbyggnader i ett industriområde under en mulen himmel. I förgrunden dominerar en vit flervåningsbyggnad med ett mönster av små cirklar på fasaden och 'Ericsson'-logotypen synlig uppe till höger. I bakgrunden syns en mörkare, hög s
Bild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gustav KaiserBild: Gu

Kista är ett väl etablerat område i norra Stockholm med mycket bra kommunikationer. Med hundratals techbolag, nio testbäddar och labb, tre nationella forskningsinstitut och två universitet i området utgör stadsdelen ett starkt ekosystem för teknikutveckling och kommersialisering av forskning.

– I Kista finns en unik kombination av akademi, entreprenörer och storbolag. Här jobbar mer än 20 000 personer från drygt 90 länder inom tech. Sammantaget gör det Kista till ett av Sveriges viktigaste innovationskluster och en strategiskt viktig resurs för Stockholms och Sveriges konkurrenskraft, säger Anna Reinfeldt, Vasakronans chef Stockholm.

Nyligen blev det klart att Ericsson har omförhandlat och förlängt sitt hyresavtal med Vasakronan om 19 000 kvadratmeter i fastigheten Modemet 1, Hus 9. Avtalet sträcker sig fram till 31 januari 2031.

– Ericsson är en aktör med stark närvaro i Kista och som sådan viktig för området. Tillsammans med Ericsson, Stockholms stad och andra aktörer fortsätter vi att bygga vidare på Kistas många styrkor för att vidareutveckla stadsdelen, säger Anna Reinfeldt, Vasakronans chef Stockholm.

Se alla lediga kontor i Kista här

Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.