Storgatan 28C, Väst på stan, Umeå

Lokalguiden Flex

Annons plus

137 m²

Building 1 Streamline Icon: https://streamlinehq.comKontor

Hyra: Ej angiven

Tillträde:

Nu finns möjlighet att hyra en lokal om 137 m2, med en stor nypa charm och rik lokalhistoria i ett av Umeås mest anrika hus!

Det gamla lasarettet är en av Umeås äldst bevarade träbyggnader och ett av landets äldsta lasarettsbyggnader. Det vackra trähuset är i dag smakfullt renoverat med ett av Umeås bästa lägen. Kontoret ligger bara några minuters gångväg från Umeå centrum och ett stenkast från Umeälven.

Lokaltyper

Small Office Double Building Streamline Icon: https://streamlinehq.com

Kontor

Shrink 2 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

137 m²

Expand 3 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

137 m²

Stairs Ascend Streamline Icon: https://streamlinehq.com

5

Villkor lokal

Ej angiven

Omgivning

Vackra Broparken och strandpromenaden ligger runt knuten och inom några minuters promenad finns allt som Umeå centrum har att erbjuda.

Kommunikation

Kontoret ligger bara några minuters gångväg från Umeå centrum och ett stenkast från Umeälven.

Planlösning

Lokalen är fördelad på 4 stora och luftiga rum varav ett rum har ett pentry med gott om förvaring bakom vita köksluckor samt ugn, spis och mikro. Lokalen är i väldigt fint skick med ljusa väggar, stora vackra fönster, mörkgrå textilplatta på golv och genomgående högt i tak.

Övrig information

Broparken, gym och strandpromenaden ligger runt knuten och inom några minuters promenad finns allt som Umeå centrum har att erbjuda.

För visning och mer information hör av er till vår kundkontakt:

Ellen Mörk, 090-70 41 83 eller ellen@lerstenen.se.

Annonsinformation

2026-10-27

42003389

Karta

Bilder på lokalen