Johannisberg , Herrgården , Västerås

Gästrike Fastigheter

250

Wrench Streamline Icon: https://streamlinehq.comProduktionslokalHotel Streamline Icon: https://streamlinehq.comhotelStudio / atlejéBook Library 2 Streamline Icon: https://streamlinehq.combook-library-2Utbildningslokal

Hyra: Ej angiven

Tillträde: Enligt överenskommelse

Här erbjuds en unik lokal med karaktär och atmosfär som passar perfekt för festverksamhet, privata tillställningar, event eller föreningsverksamhet.

Driv din egen fest- & eventverksamhet i unik herrgårdsmiljö

Nu finns en mycket spännande möjlighet för dig som vill driva egen verksamhet inom event, fest och uthyrning – i anrika Johannisbergs Herrgård strax utanför Västerås.

Vi söker en entreprenör eller verksamhetsutövare som vill hyra denna charmfulla källarlokal och vidareutveckla den till en attraktiv destination för fester, tillställningar och event.

Här finns alla förutsättningar att skapa en lönsam verksamhet i en miljö som redan idag erbjuder det där lilla extra.

Affärsmöjlighet

Perfekt för dig som vill hyra lokalen och själv hyra ut den i andra hand till fester, event och tillställningar

Stor utvecklingspotential för rätt aktör

Möjlighet att bygga upp ett starkt varumärke i en unik herrgårdsmiljö

Lokalen & området

Stämningsfull källarlokal med historisk karaktär

Enklare pentry finns i lokalen

Tillgång till stora gräsytor framför herrgården – perfekt för utomhusevent, bröllop och sommarfester

Generösa och fria parkeringsmöjligheter i direkt anslutning

Läget

Naturnära och avskilt läge med närhet till Västerås – en idealisk kombination för eventverksamhet där gäster får en känsla av att komma bort, utan att resa långt.

En unik chans att skapa något eget

Detta är inte bara en lokal – det är en möjlighet att etablera och driva en egen verksamhet i en inspirerande och eftertraktad miljö.

Om lokalen

Kommun
Västerås kommun
Renoveringsår
2025
Hiss
Nej
Tillgänglighet
Förhandlingsbart
Våning
1
Antal rum
3
Takhöjd
2 cm
Tillträde
Enligt överenskommelse
Ingår i hyra
Värme, ventilation, fastighetsskatt
Objektsnummer
41997807

Omgivning

Herrgårds område

Planlösning

Festvåning i källaren på herrgården

Parkering

Ja

Vägbeskrivning

10 min frpn centrala västerås

Skyltläge

Skylt på infarten till herrgården

Närliggande företag

Gästrike Fastigheter

Uppvärmning

Fjärrvärme

Karta

Bilder på lokalen