Kontor, Arenavägen 55, Globen, Stockholm-globen

  • 800–5 000 m²

Nyrenoverade kontorsytor i toppläge.

Om lokalen

Lokaltyp
Kontor
Total yta
800–5 000 m²
Adress
Arenavägen 55
Område
Globen
Kommun
Stockholms kommun
Tillgänglighet
Enligt överenskommelse
Objektsnummer
41985307

Beskrivning

Välkomna till Arenavägen 55 där vi på Corem just nu tar ett helhetsgrepp och renoverar samtliga ytor till morgondagens standard och behov.

Corem har just nu lediga lokaler från 800 - 5 000 kvm. Lokalerna ligger runt ett atrium där Globen Shopping ligger i botten med många butiker, restauranger och service. Här finns möjlighet att vara med och anpassa planlösningen och färgval efter eget tycke och smak.

I fastigheten erbjuds dessutom ett garage som nås med hiss i direkt anslutning till lokalerna och cykelrum för alla som cyklar till och från jobbet.

Bilagda planlösningar är endast exempelritningar. Kontakta oss gärna för mer information eller för att boka en visning!

Omgivning

Globenområdet ligger intill Sveriges mest kända landmärke. Här duggar evenemangen tätt på Avicii Arena och 3Arena i en pulserande stadsdel. För tillresta besökare ligger Quality Hotel Globe bekvämt vägg i vägg med arenorna. Hotellet är dessutom ett av Stockholms allra största konferenshotell.

I Globen Shopping finns allt du behöver för att underlätta livspusslet: restauranger, butiker, hemelektronik, optiker, frisörsalong med mera. På Tolv Stockholm vid 3Arena hittar du dessutom 12 000 kvadratmeter restauranger, nattklubbar, pubar och barer. Här bjuder du kunder och medarbetare på underhållning och sportevenemang i världsklass.

I området finns också möjlighet till rekreation i det gröna. Parker som Blåsutparken eller Bildhuggarparken bjuder in till lunchpromenader. För den aktiva finns flera stora träningsanläggningar med gruppträning från tidig morgon till sen kväll. I området utvecklas också levande torg med attraktiva vistelsemiljöer med grönska och aktiviteter i våra utemiljöer.

Parkering

Det finns utmärkta parkeringsmöjligheter i stort parkeringsgarage i fastigheten, nås bekvämt via hissen. Gratis parkering erbjuds i två timmar i shoppinggaraget.

Karta

Bilder på lokalen