Kontor, Terminalgatan 1, Centrum, Helsingborg
- 417 m²
Välkommen till en kontorslokal utöver det vanliga! Här, på plan 9, erbjuds en arbetsmiljö med slående utsikt över sundet från första parkett - en...
Om lokalen
- Lokaltyp
- Kontor
- Total yta
- 417 m²
- Adress
- Terminalgatan 1
- Område
- Centrum
- Kommun
- Helsingborgs kommun
- Objektsnummer
- 41913900
Beskrivning
Välkommen till en kontorslokal utöver det vanliga! Här, på plan 9, erbjuds en arbetsmiljö med slående utsikt över sundet från första parkett - en inspirerande vy som gör varje arbetsdag lite bättre.
Lokalen är genomgående ljus och luftig med öppet landskap kombinerat med inglasade kontorsrum i varierande storlek, perfekt för team som vill kombinera fokus och samarbete.
Det generösa köket med matplats bjuder in till både lunchpauser och spontana möten. De stora fönstren släpper in rikligt med ljus och utanför väntar en balkong där du kan njuta av utsikten och en nypa frisk luft.
Som krona på verket finns en rymlig terrass med panoramavy över havet och stadens takåsar - en unik miljö för event, mingel eller en stunds avkoppling.
Detta är en arbetsplats som imponerar - på både medarbetare och besökare. Här arbetar du i en miljö som kombinerar funktion, flexibilitet och en av stadens mest spektakulära utsikter.
Varmt välkommen att kontakta oss för mer information.
Omgivning
Med sin närhet till Danmark och Öresund, är Helsingborg en av Sveriges snabbast växande städer. Stadens blomstrande företagsklimat och långa tradition av detalj- och partihandel, har gjort att flera företag valt att etablera sig här genom åren. En trend som håller i sig.
Kommunikationer
Helsingborgs absolut mest centrala läge med alla kollektiva transportsätt (tåg, buss och båt) i fastigheten. Med Pågatåg Express är du i Malmö på 37 minuter eller så kan du ta Öresundståget till Köpenhamn som ta runt en timme. För den bilburne finns självklart även möjlighet till parkering, både utomhus och i garage. Det finns även bilpool i fastigheten. Hyresgäster i fastigheten har även tillgång till ett låst cykelgarage samt omklädningsrum och dusch.
Service
Här i centrala Helsingborg finns ett stort utbud med över 100 st olika lunchställen, kaféer och restauranger som är öppna veckans alla dagar. Precis utanför dörren till fastigheten finns möjlighet till shopping i någon av Helsingborgs många olika butiker. Vill man istället åka utomlands kan man ta sig ner till färjorna mot Danmark och 20 minuter senare är du i Helsingör eller så nöjer du dig med att ta en ”tura” över sundet på lunchen.










