Lagerlokal, Koppersbergsvägen 2, Kapelle-Tureborg, Uddevalla

  • 4 787 m²
  • enligt överenskommelse

Lager- och logistiklokal om 4647 kvm i närhet till väg 44!


Lokaltyper Lagerlokal / Kontor / Verkstad
Total yta 4 787 m²
Adress Koppersbergsvägen 2
Område Kapelle-Tureborg
Kommun Uddevalla kommun
Tillträde enligt överenskommelse
Objektsnummer 41991675

Beskrivning

På Koppersbergsvägen 2 i Uddevalla finns nu en lager- och logistiklokal om totalt 4 647 kvm. Lokalen lämpar sig både för lagerhållning och produktion och kan anpassas efter verksamhetens behov. Byggnaden har inlastningsmöjlighet via lastskaj med sluss och rymmer även personalutrymmen och kontor i direkt anslutning till hallen. 

Fastigheten har ett strategiskt läge med närhet till E44 och kort avstånd till Uddevalla hamn, vilket ger goda förutsättningar för effektiva transporter både nationellt och internationellt. Lokalen står vakant och kan tillträdas omgående.

Kontakta ansvarig uthyrare för mer information eller för att boka en visning.

Omgivning

Kasenområdet som tidigare hette Uddevallavarvet har en fysisk miljö med arkitektoniskt värde genom byggnaderna som representerar den stora industrihallarnas epok. Miljön ger en bra bild av storleken på byggnationen på det olika byggnaderna som krävdes under år1946-1986 för att konstruera
fartyg för handelsflottan.

Industriområde är ca 170 000 kvm stort och ligger strax väster om Uddevallas centrum med ett när med ändå avskilt läge från staden. Precis intill Industriområdet ligger Uddevalla hamn där importen och exporten hanteras. Kasenområdet som tidigare hette Uddevallavarvet har en fysisk miljö med
arkitektoniskt värde genom byggnaderna som representerar den stora industrihallarnas epok. Miljön ger en bra bild av storleken på byggnationen på det olika byggnaderna som krävdes under år1946-1986 för att konstruera fartyg för handelsflottan.

Industriområde är ca 170 000 kvm stort och ligger strax väster om Uddevallas centrum med ett när med ändå avskilt läge från staden. Precis intill Industriområdet ligger Uddevalla hamn där importen och exporten hanteras.

Kommunikationer

Bilfärd från Göteborg till Uddevalla tar ca 1 timme. Bilfärd från Lidköping tar också ca 1 timme.

Buss: ca 300 meter från fastigheten ligger busstation med flertalet bussar.
Tåg: Från centralstationen går tåg mot Göteborg, Strömstad, Stockholm och (via Borås) Varberg. tationen trafikeras av SJ med SJ 3000 samt Västtågen avgår här.

Planlösning

Fastigheten på Kopparbergsvägen 2 i Uddevalla erbjuder industrihallar för lagerhållning och/eller produktion. Byggnaden har inlastningsmöjlighet via lastkaj och sluss med två portar. Till lokalen finns personalytor och kontor. I anslutning till lokalen finns även möjlighet att hyra ytterligare kontor om ~600 kvm.

Uppvärmning

Fjärrvärme


Karta