Swish till nya lokaler i Stockholm

Publicerad: 30 oktober 2025

Fabege och Swish har tecknat ett hyresavtal om drygt 1 200 kvm på Drottninggatan 29. Avtalet löper på 5 år och tillträde planeras till våren 2026. Fastigheten är certifierad enligt BREEAM-SE Bespoke med nivå Very Good.

En vy tagen uppifrån visar tre unga vuxna som sitter runt ett runt, ljust bord under en paus eller fika. I mitten av bordet finns en mängd olika drycker och tilltugg: kaffekoppar, juiceflaskor, en flaska läsk, och tallrikar med bakverk, inklusive en bit t
Bild: Swish

Fastigheten uppfördes 1971 och har ett utmärkt, centralt läge på Drottninggatan med Kulturhuset precis runt hörnet. I byggnaden finns tillgång till bekvämligheter som café och konferensrum, garage, cykelrum och omklädningsrum. I området finns all tänkbar service inom räckhåll med ett stort utbud av caféer och restauranger inom gångavstånd. Fastigheten ligger dessutom precis intill Centralstationen, vilket innebär direkt tillgång till tunnelbanans samtliga linjer, pendeltåg, fjärrtåg samt Arlanda Express. 

– Flytten till Drottninggatan 29 ger oss precis de förutsättningar vi behöver för att fortsätta växa och utvecklas. Vi ser verkligen fram emot samarbetet med Fabege, säger Urban Höglund, vd på Swish.

Swish är en svensk innovation och mobilbetaltjänst som lanserades 2012 och som ägs av Getswish AB, som i sin tur ägs av sex stora banker i Sverige. Swish har förändrat den svenska betalmarknaden i grunden.

– Vi ser fram emot att välkomna Swish till Drottninggatan. Här får de ett toppmodernt kontor med närhet till service, kommunikationer och en trevlig kontorsmiljö mitt i hjärtat av Stockholm, säger Johanna Andersson, Uthyrningschef Förvaltning på Fabege.  

Se alla lediga kontorslokaler i centrala Stockholm här.


Pernilla Gilbert

Kommunikatör

Följ artikelämnen

Välj de ämnen som du är intresserad av så kommer vi att meddela dig när vi publicerar någonting nytt.