Kontor, Tullvaktsvägen 9, Östermalm, Stockholm

  • 3 820 m²
  • Enligt överenskommelse

Toppmodernt kontor med upp till 8 meters takhöjd, tillgång till fullservice samt omgiven av hav, grönska och stadspuls.

Om lokalen

Lokaltyp
Kontor
Total yta
3 820 m²
Adress
Tullvaktsvägen 9
Område
Östermalm
Kommun
Stockholms kommun
Byggår
1931
Hiss
Ja
Våning
3
Tillträde
Enligt överenskommelse
Objektsnummer
41992429

Beskrivning

På Tullvaktsvägen 9 får ni er helt egna entré. Dessutom är det husets bästa läge när det gäller närhet till kollektivtrafiken. Inne i byggnaden skapas en ljus och kreativ miljö tack vare takhöjder från 3,5 till 8 meter, och stora fönster. Det pulserande entréplanet erbjuder sociala ytor för både rekreation och arbete.

En arkitektonisk pärla från 1930-talet, ritad av funktionalismens mästare Uno Åhrén. Byggnaden uppfördes ursprungligen som fabrikslokal för Ford och har därefter varit en välkänd kontorsbyggnad i över tjugo år hem för Nasdaq.

Självklart är byggnaden miljöcertifierad enligt BREEAM In-Use Very Good

Omgivning

Det är ett innerstadsläge med allt vad det innebär av restauranger, caféer och service samt välkända företag och boende som grannar. Men här känner du också doften av hav samtidigt som du är granne med Gärdet, en av Stockholms verkliga oaser. Du kan ta en lunchpromenad längs vattnet eller en jogg i parken. Få kontorslägen kan konkurrera med den helheten.

Kommunikationer

Det är enkelt att ta sig hit med buss, cykel, båt eller bil

24 bussar i timmen vid rusningstrafik:

Linje 1 blå snabbuss går via T-bana Stadion, Karlaplan och Gärdet
Buss 72 från Odenplan går via T-bana Tekniska Högskolan och Karlaplan
Buss 76 från Slussen går via T-bana Kungsträdgården eller från Ropsten

Båt från Nybroplan via Nacka Strand (19 min) och Lidingö (6 min) till Frihamnen

Cyklister är varmt välkomna. Det finns cykelvägar i alla riktningar och självklart finns det omklädnings- och cykelrum

Är det bil som gäller så finns det gott om parkering och laddplatser för elbilar

Planlösning

Kontoret erbjuder effektiva och flexibla kontorsplan på en total yta om 3 820 kvm, fördelat på tre våningsplan: entréplan (1010 kvm), plan 1 (995 kvm) och plan 2 (1 815 kvm).

Här får ni möjlighet att påverka och anpassa lokalernas utformning för att skapa en skräddarsydd kontorslösning som möter verksamhetens behov.

Parkering

Ingen annanstans i innerstan finns det så många parkeringsplatser att hyra och det finns också gott om laddmöjligheter för elfordon

Service

I stadsdelen händer det mycket och närservicen och utbudet av restauranger utvecklas hela tiden. Har du provat Eatery Gärdet, Stockholm Brewing Co, Mirai sushi ramen Gärdet eller Sauerbee Bageri? Utöver restauranger och fika finns 1 paddelhall, Standout Coffee, Frihamnstorget Kulturcenter, Magasin III, SATS Gärdet, Banan-Kompaniet mm. Självklart har du också närheten till all service som finns i city bara några busshållplatser bort eller 10 minuter på cykel.

På Tullvaktsvägen 9 får ni tillgång till en service långt utöver det vanliga. God och hälsosam mat, i entréplanet kommer det att finnas både en restaurang och ett bistrocafé. Restaurangen kommer att ha både lunchmeny och à la carte-meny. Bistrocafét erbjuder frukost, lunch, fika, kvällsmat, AW något för alla timmar på kontoret.

I entréplanet finns gott om representativa mötes- och konferensrum.

Här finns ett fullt utrustat gym med en idrottshall. Vill du kombinera gymmande med löppass det finns fantastiska rundor på Gärdet.

I entréplanet finns gott om representativa mötes-och konferensrum.

Här finns ett fullt utrustat gym med en idrottshall. Vill du kombinera gymmande med löppass det finns fantastiska rundor på Gärdet.

Karta

Bilder på lokalen