Logistiklokal, Smidesvägen 5, Vallentuna Norra, Vallentuna

  • 529–1 463 m²
  • Enligt överenskommelse

Lager- och logistiklokal med stor inhägnad gård – centralt i Vallentuna med möjlighet att hyra till kontor 1 tr upp.

Om lokalen

Lokaltyper
Logistiklokal / Produktionslokal / Kontor / Lager
Total yta
529–1 463 m²
Adress
Smidesvägen 5
Område
Vallentuna Norra
Kommun
Vallentuna kommun
Byggår
1989
Renoveringsår
0
Hiss
Ja
Takhöjd
0 cm
Tillträde
Enligt överenskommelse
Objektsnummer
41996217

Beskrivning

Lager- och logistiklokal med stor inhägnad gård – centralt i Vallentuna.

OBS - Bilder på logistiklokalen invändigt kommer senare.

Lokalen har använts av Posten och erbjuder därför en genomtänkt logistiklösning med goda förutsättningar för effektiva flöden.
Till lokalen hör en stor inhägnad utomhusyta om cirka 1 400 kvm, vilket ger mycket goda möjligheter till rangering, uppställning, fordonshantering eller extern förvaring.

Omgivning

Centralt läge i Vallentuna ger möjlighet att ta sig till fots till både Vallentuna Station och Vallentuna Centrum med flertalet restauranger och med Lidl i närheten så är även lunch och kaffe fikat fixat på en kvart om så behövs.

Kommunikationer

Vallentuna Station ligger ca 5 minuter bort med tåg till Stockholm Östra, Lindholmen, Ormsta, Roslags Näsby och Mörby m.fl. hållplatser vilket gör att man både når Stockholm, Täby, Danderyd och hela Vallentuna med tåg och ännu fler platser genom busshållplatserna som finns invid.



Med bil så kommen man snabbt på väg 268 som går mellan E4 och E18 och som ansluter bl.a till väg 264 om man önskar åka till Arninge och vidare in i Täby.

Planlösning

Nu finns möjlighet att överta en mycket välbelägen och flexibel lager- och logistiklokal mitt i Vallentuna. Lokalen har under nära tre decennier använts av Posten och erbjuder därför en genomtänkt logistiklösning med goda förutsättningar för effektiva flöden. Med både lastkaj och port direkt in i lokalen är det enkelt att hantera in- och utlastning, och ytorna kan anpassas efter verksamhetens behov för att skapa en modern och funktionell lager- eller logistikmiljö.

Till lokalen hör en stor inhägnad utomhusyta om cirka 1 400 kvm, vilket ger mycket goda möjligheter till rangering, uppställning, fordonshantering eller extern förvaring. Den generösa gården skapar en trygg, lättillgänglig och effektiv arbetsplats där verksamheten kan arbeta ostört och med full kontroll över sina logistikflöden. Den stora ytan gör det även möjligt att utnyttja gården på olika sätt efter behov, oavsett om det gäller daglig drift eller mer långsiktig planering.

En trappa upp finns kontorslokaler som kan kombineras med lagerdelen för att skapa en komplett lösning med arbetsplatser, personalytor och mottagningsrum. Med kontoret avskilt från logistikytan frigörs hela bottenvåningen till verksamhetens lager- och logistikbehov, samtidigt som personal och besökare får en mer representativ och trivsam arbetsmiljö.

Detta är en möjlighet för företag som söker en logistisk knutpunkt i ett strategiskt läge, där både flexibilitet och funktion möts. Lokalen lämpar sig väl för verksamheter som har höga krav på rangering, tillgänglighet och stora ytor – och som vill kombinera effektiva lagerlösningar med moderna kontorsytor.

Parkering

Ja

Service

Vallentuna Centrum har hela utbudet med restauranger, apotek, matvarubutiker och systembolag. I närheten hittar man bl.a Lidl och OKQ8 och Vallentuna Sporthall.

Företag i närheten:
Volvo Car Vallentuna, Aften Bil Outlet, Frösunda Omsorg, Aktivia Skolan, Roslagsvatten, m.fl.

Skyltläge

Utmärkt skyltläge mot närliggande område som är väldigt expansiv med verksamhetslokaler och bostäder.

Närliggande företag

Eko Spol Sverige AB, Roslagsvatten, KBT Vallentuna AB, Maingate Industridörrar AB, Levande Familjer, PostNord m.fl.

Uppvärmning

Fjärrvärme

Övrigt

Lager- och logistikyta om ca 934 kvm på BV med lastkaj och ca 1400 kvm inhägnad uppställningsyta utanför.

Kontor om ca 529 kvm 1tr upp.

Karta

Bilder på lokalen