Kontor, Hvitfeldtsplatsen 7, Inom Vallgraven, CBD, Centrum, Göteborg
- 571 m²
- Snabbt tillträde möjligt, från q3 2025
Redan för 400 år sedan hade Kvarteret Regina "frihet" som ledord, präglad av dåvarande regent drottning Kristina
Lokaltyp | Kontor |
Total yta | 571 m² |
Adress | Hvitfeldtsplatsen 7 |
Område | Inom Vallgraven, CBD, Centrum |
Kommun | Göteborgs kommun |
Byggår | 1978 |
Hiss | Ja |
Våning | 4 av 9 |
Tillträde | Snabbt tillträde möjligt, från q3 2025 |
Objektsnummer | 41982066 |
Lokalitet | Inom Vallgraven, CBD, Centrum, Göteborg |
Beskrivning
Redan för 400 år sedan hade Kvarteret Regina "frihet" som ledord, präglad av dåvarande regent drottning Kristina
På Rosenlund i Göteborg, precis nedanför bastion Christina Regina, växer Kvarteret Regina fram.
Med ambitionen att väcka liv i en del av stadskärnan som länge varit något av en undangömd och slumrande plats, genomgår vårt tidigare kontorskomplex nu en dramatisk förvandling. Här skapar vi ett levande kvarter som rymmer allt du behöver – en plats där full frihet råder, hela vägen ut.
Vårt kontorserbjudande i Kvarteret Regina möjliggör en flexibel mix av olika hyresmodeller. Mat, dryck, butiker och härliga terrasser med utsikt över stadens takåsar och Haga som fond är ytterligare ingredienser som gör Kvarteret Regina till något alldeles extra.
Omgivning
Längst upp på takterrasser skapas en ny spelplan för kontorsupplevelsen. En stadsmiljö i det lilla formatet om man så vill. Ett tillgängligt utekontor att fortsätta Teamsmötet i friska luften på. Eller varför inte boka terrassen för ett kundevent med citys takåsar och Haga som fond? Såklart blir det även en solcellsanläggning på taket.
Kommunikationer
Västlänken tar kvarteret från ett läge med mycket goda kommunikationer
till ett extremt bra läge.
Via fastighetens mobilitetshub finns tillgång till omklädningsrum, cykel- och elbilspool, cykellounge och bilparkeringar med laddstolpar.
Genom hela kvarteret Regina kan du ta dig torrskodd under tak hela vägen från ena änden av kvarteret till den andra. Vi kallar denna passage för Galleriet.
Planlösning
Lokalen har en mycket effektiv och trevlig layout. Entrén till lokalen är rymlig, i direkt anslutning finns avhängningsplats för ytterkläder samt tillgång vilrum, rwc och wc. Lunchrum och lounge utgör lokalens hjärta, här finns två generösa mötesrum som en naturlig förgrening. Vidare in i ytan finns arbetsplatser, ytterligare wc-grupper samt flera mindre teams-/mötesrum.
Parkering
Längst ned i huset finns det som är hett eftertraktat i centrala stan, nämligen parkeringsplatser, 170 till antalet, varav 50 gästparkeringar. Besökare kommer att älska tillgängligheten.
Service
Reginas omgivningar med Rosenlund, Haga, Kungsgatan och Magasinsgatan utgör ett veritabelt smörgåsbord av restauranger, serviceställen, kultur och genuina stadsmiljöer.
Uppvärmning
Fjärrvärme