Erik Dahlbergsgatan 11, Centrum Göteborg, Göteborg

loqalo AB

721–1 477

Building 1 Streamline Icon: https://streamlinehq.comKontor

Hyra: Ej angiven

Tillträde: Ej angivet

Lokalens egenskaper

Nu finns möjlighet att hyra en modern och flexibel kontorslokal om totalt 1 477 kvm fördelat på två sammanhängande våningsplan högst upp i fastigheten mitt på attraktiva Vasagatan i Göteborg. Lokalen omfattar 756 kvm på plan 5 och 721 kvm på plan 6.

Det finns även möjlighet att hyra respektive våningsplan separat, vilket gör lokalen extra flexibel för företag med olika lokalbehov, oavsett om ni söker ett eget våningsplan eller vill samla hela verksamheten på två plan.

Här erbjuds ljusa och effektiva ytor med stor flexibilitet för både öppna arbetslandskap, mötesrum och sociala ytor. De generösa fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp och skapar en trivsam arbetsmiljö. Lokalen passar utmärkt för företag som söker en representativ adress i centrala Göteborg.

Planlösningen lämpar sig för såväl traditionellt kontor som aktivitetsbaserade arbetssätt och kan anpassas efter verksamhetens behov.

Fastigheten erbjuder även garage med cirka 120 parkeringsplatser där det finns möjlighet att hyra plats. Det finns dessutom goda möjligheter till cykelparkering för hyresgäster i fastigheten.

I samma fastighet ligger ett välsorterat Hemköp med eget kök som erbjuder flera olika varma lunchrätter varje dag.

Fiber finns indraget i fastigheten via både Skanova och Gothnet och lokalen är utrustad med ett påkostat nätverk.

Område

Fastigheten är belägen i Vasastaden ett av Göteborgs mest attraktiva kontorsområden. Här sitter många etablerade företag och runt hörnet finns ett stort utbud av restauranger, caféer, hotell och service. Läget på Vasagatan ger närhet till både stadspuls och grönområden samtidigt som området erbjuder ett levande och representativt företagsläge.

Kommunikationer

Kommunikationsmöjligheterna är mycket goda. Ett stenkast bort ligger Vasaplatsen där flera spårvagns- och busslinjer passerar. Göteborgs Centralstation nås enkelt med kollektivtrafik, cykel eller till fots och för den som pendlar med bil finns smidig anslutning till stadens större trafikleder.

Inom några år öppnar även Västlänkens station Haga, med entré bara några minuters promenad bort längs Vasagatan, vilket ytterligare kommer stärka områdets kommunikationer.

Snabbfakta

- Totalt 1 477 kvm fördelat på två plan

- 756 kvm på plan 5

- 721 kvm på plan 6

- Möjlighet att hyra våningsplanen separat

- Flexibel och effektiv planlösning

- Ljust kontor med stora fönsterpartier

- Representativ adress mitt på Vasagatan

- Garage i fastigheten med cirka 120 platser

- Möjlighet till cykelparkering

- Hemköp med lunchutbud i samma fastighet

- Fiber via både Skanova och Gothnet

- Påkostat nätverk installerat

- Närhet till restauranger, service och kollektivtrafik

- Möjlighet att anpassa lokalen efter verksamhetens behov

Vill du veta mer eller boka en visning?

Ring 0721-43 40 05 eller mejla sofie@loqalo.se

Lokaltyper

Small Office Double Building Streamline Icon: https://streamlinehq.com

Kontor

Shrink 2 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

721

Expand 3 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

1477

Annonsinformation

2026-05-26

41999163

Karta

Bilder på lokalen