Blomsterbutik Dalen Centrum, Enskede, Enskededalen

NEXTOR AB

67

Shop Streamline Icon: https://streamlinehq.comButikslokalÖvrig lokal

Hyra: 2489 kr/m²/år

Tillträde: Ej angivet

Möjlighet att överta väletablerad blomsterbutik sedan 40 år belägen på trevligt hörnläge med högt kundflöde i Dalen Centrum!

Dalen Centrum är beläget i hjärtat av bostadsområdet Enskededalen. Centrumet fungerar som en naturlig mötesplats för de boende i området och erbjuder ett stabilt och återkommande kundunderlag under årets alla dagar.

I direkt anslutning finns dagligvaruhandel, service och andra närverksamheter. Läget i centrumet skapar god synlighet och naturliga spontanbesök, med både planerade inköp och vardagsförsäljning.

I närområdet finns bland annat Skogskyrkogården och Sandsborgs kyrkogård med tillhörande kapell och flertalet begravningsbyråer. Närområdet huserar också ett mycket stort antal boende och kontor.

Kommunikationerna är mycket goda med Sandsborgs tunnelbana i direkt anslutning samt bussförbindelser i närheten.

Lokalen nås via en egen ingång direkt från torget. Här möter en öppen butiksyta upp med gott om plats för försäljning. På denna yta finns även ett kylrum med en nyligen installerad kylanläggning för förvaring utav blommor och växter.

Vidare in i lokalen finns ett bakre utrymme med gott om plats för att packa varor, hålla lager samt kontorsplats. Här finns även en W/C.

Lokalen har ett mycket fint ljusinsläpp från de massiva skyltfönstren som löper runt lokalen som även bidrar till en mycket god exponering. Lokalen har en mycket fin takhöjd som ger en fin rymd.

En mekanisk ventilation finns installerad som skapar ett gott klimat i lokalen årets alla årstider.

Verksamheten överlåtes i sin helhet med varulager och lokal. Nuvarande ägare har avtal med Interflora som kan övertas av köparen vid efter önskemål.

Kontakta mäklaren för mer information och visning!

Yta: 67 kvm

Överlåtelseavgift: 725 000 kr/bud

Omsättning: Kontakta mäklaren

Hyra: 13 897 kr/mån ex moms

Fastighetsskatt: 803 kr/mån

Värme/Avfall: 1216 kr/mån

Nextor Group AB

Viktor Ritterstrandh

viktor@nextor.se

0736-877397

08-30 92 00

Lokaltyper

Small Office Double Building Streamline Icon: https://streamlinehq.com

Butikslokal, Övrig lokal

Shrink 2 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

67

Expand 3 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

67

Villkor lokal

2489 kr/m²/år

Tags Streamline Icon: https://streamlinehq.com

725 000 SEK

Annonsinformation

2026-04-15

41996991

Karta

Bilder på lokalen