Torsgatan 21, Torsgatan, Stockholm
Bonnier Fastigheter AB
Annons plus5 745–10 424 m²
Hyra: Ej angiven
Tillträde: Enligt överenskommelse
Bonnierhuset genomgår just nu en stor omvandling och för första gången på 30 år finns större ytor till uthyrning för nästa generations företag
Bonnierhuset skriver nästa kapitel i sin historia som ett anrikt landmärke. Nu påbörjas omvandlingen av en av Stockholms innerstads mest välkända byggnader med ambitionen att lyfta den till nästa nivå. Fastigheten får nya entréer och öppnas upp mot gatulivet, samtidigt som bottenvåning och gemensamma ytor renoveras och optimeras för att bli en naturlig förlängning av det egna kontoret.
Bonnierhuset erbjuder en komplett servicemiljö med restaurang som kan hålla öppet morgon, lunch och kväll, tillsammans med reception, business center och en konferensanläggning för upp till 250 personer. Här finns även gym med gruppträning och företagsklasser, takterrasser samt garage och cykelrum.
På våning 8 ligger den gemensamma takterrassen som är en härlig oas mitt i city med utsikt över staden, Karlbergssjön och Vasaparken. En perfekt plats för pauser, möten eller företagsevent.
De generösa våningsplanen ger större företag möjlighet att samla hela sin verksamhet på ett och samma plan. Verksamheter som behöver flera våningar kan binda samman dessa med interntrappor för smidig kommunikation mellan planen.
Bonnierhuset är miljöcertifierad av BREEAM In-Use nivå: Excellent
Dokument
Egenskaper
Om lokalen
- Kommun
- Stockholms kommun
- Byggår
- 2006
- Hiss
- Ja
- Våning
- 4
- Tillträde
- Enligt överenskommelse
- Objektsnummer
- 41998031
Omgivning
Natursköna Vasaparken med sitt populära utegym ligger direkt över gatan. I närheten finns även de trevliga promenadstråken vid Kungsholmsstrand och Karlbergs strand.
Kommunikationer
Bonnierhuset ligger cirka tre minuters promenad från Sankt Eriksplan, där tunnelbana och flera innerstadsbussar finns tillgängliga. Flygbussar med direktförbindelse till Arlanda stannar precis utanför byggnaden. Inom cirka 10 15 minuters promenad nås även Odenplans pendeltågsstation samt T Centralen med all spårbunden trafik, fjärrtåg och Arlanda Express.
Planlösning
Lokalen erbjuder en egen entré intill byggnadens reception, vilket ger ett trevligt första intryck. Entréplanet om 1 084 kvm utgör en öppen och inbjudande zon där besökare möts av loungemiljöer och flexibla arbetsytor. En takhöjd om över fyra meter, i kombination med stora fönsterpartier mot Karlbergskanalen, skapar en ljus och luftig atmosfär. Via intern förbindelse nås våning 1 som omfattar hela 4 661 kvm. Här finns goda möjligheter att utforma moderna kontorsmiljöer anpassade efter organisationens behov. För verksamheter med större ytbehov kan våning 2, om ytterligare 4 679 kvm, kopplas samman med de nedre planen och skapa en samlad arbetsplats om drygt 10 000 kvm. Lokalens generösa terrasser med utsikt över Karlbergskanalen är en unik tillgång och lämpar sig väl för till exempel pauser, kreativa möten eller mingel.
Kontakta oss gärna, så hjälper vi till att skräddarsy en lösning anpassad efter er verksamhets ytbehov.
Parkering
I byggnaden finns garage och faciliteter för cykelpendlare med möjlighet till självservice för cykeln, samt tillgång till anslutande dusch- och omklädningsrum.
Service
Bonnierhuset är omgivet av all tänkbar service. På promenadavstånd finns ett stort utbud av restauranger kring Sankt Eriksplan, bland annat den välrenommerade restaurang Portal. I området runt Rörstrandsgatan erbjuds många alternativ för frukost, lunch och middag. I närområdet ligger även Cajsa Warg, och inom cirka 10 15 minuters promenad nås både Västermalmsgallerian och Odenplan. Precis intill byggnaden ligger dessutom Bonnier konsthall med café, butik och konstutställningar.












