Folkungagatan 122, Inom tull, Stockholm
Södermalm
•Korhonen Wedin Property Advisors
Annons max268 m²
Hyra: Ej angiven
Tillträde: Enligt överenskommelse
Representativ och ljus kontorslokal om 267 kvm i mycket fin sekelskiftesfastighet på Södermalm.
Varmt välkommen till Folkungagatan 122 och denna trevliga kontorslokal om cirka 267 kvm, belägen 4 trappor upp i fastigheten.
Här möts ett centralt läge på Södermalm med en ljus och trivsam arbetsmiljö. De stora fönstren ut mot Borgmästargatan ger ett fint ljusinsläpp och bidrar tillsammans med de genomgående fina ytskikten till en representativ och behaglig känsla i hela lokalen.
Planlösningen erbjuder en bra kombination av kontors- och mötesrum i olika storlekar, vilket ger goda möjligheter att skapa en arbetsplats som passar verksamhetens behov. Det finns även ett rymligt pentry med plats för gemensamma luncher, spontana möten och sociala stunder under arbetsdagen. Lokalen har 2 st WC, och fiber finns indraget.
En trivsam och väl omhändertagen lokal för er som söker en representativ arbetsplats med den där härliga Söderkänslan mitt i stan och med närhet till allt som området har att erbjuda.
Varmt välkomna att kontakta oss för mer information eller för att boka en personlig visning!
Lokaltyper
Typ: Kontor, Övrig lokal
Minsta storlek: 268 m²
Största storlek: 268 m²
Våningsplan: 4
Egenskaper
Villkor lokal
Hyra: Ej angiven
Tillträde: Enligt överenskommelse
Omgivning
I närheten ligger trendiga Nytorget och grönområden som Vitabergsparken med fantastiska Sofia Kyrka några kvarter bort. Promenadavstånd till Fjällgatan och den härliga utsikten över Gamla Stan, Djurgården, och Stockholms hamninlopp.
Parkeringsmöjlighet: Stigbergsgaraget (Stockholm Parkering) på bekvämt promenadavstånd.
Närservice: Ingenting saknas i den här delen av stan. En uppsjö av trevliga och trendiga restauranger, trevliga butiker och allt annat som gör Södermalm till en så speciell och härlig stadsdel.
Kommunikation
Området trafikeras av ett flertal busslinjer och du tar dig enkelt vidare ner till City.
Närmaste t-bana är vid Medborgarplatsen; en trevlig promenad på ca. 8-10 minuter.
2030 beräknas tunnelbanan från Stigbergsparken öppna!
Planlösning
En bra mix av kontors och mötesrum i olika storlekar (mestadels rumsindelad planlösning, dock möjlig att ''öppna upp'' på förfrågan).
Annonsinformation
Publicerad: 2026-10-08
Objektsnummer: 42002912



















