Drottninggatan 26, Centrum, Göteborg

Inom Vallgraven

•

Wallenstam AB (publ)

Annons max

189 m²

Building 1 Streamline Icon: https://streamlinehq.comKontor

Hyra: Ej angiven

Tillträde: Enligt överenskommelse

Drömkontor mitt i city – skapa er framtida arbetsplats tillsammans med oss

Välkommen till ett kontor om ca 189 kvm på attraktiva Drottninggatan, mitt i det charmiga kvarteret Makaregatorna. Här erbjuds en möjlighet att etablera er verksamhet i en modern och inspirerande kontorsmiljö i ett av Göteborgs mest eftertraktade citylägen.

Lokalen kommer att renoveras i samråd med den nya hyresgästen, där vi tillsammans skapar ett funktionellt och attraktivt kontor anpassat efter verksamhetens behov. Utformningen sker i dialog med er för att säkerställa en trivsam och effektiv arbetsmiljö.

På den mysiga innergården möts ni av ett levande och trivsamt kvartersliv med Ahlströms konditori, restaurang Hasselsson samt en kommande fransk restaurang. I närområdet finns dessutom ett stort utbud av butiker, restauranger, service och kommunikationer, vilket gör det enkelt och bekvämt för både medarbetare och besökare.

De visualiseringar som visas i annonsen är exempel på möjliga gestaltningar av lokalen.

Välkommen att kontakta oss för mer information och visning!

Lokaltyper

Small Office Double Building Streamline Icon: https://streamlinehq.com

Kontor

Shrink 2 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

189 m²

Expand 3 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

189 m²

Villkor lokal

Ej angiven

Enligt överenskommelse

Omgivning

Våra lokaler Inom Vallgraven

Redan med en adress inom Vallgraven säger du något om ditt företags profil. Finns du här behöver du inte längre åka till kunderna - de kommer att vilja besöka dig istället.

Inom Vallgraven har vi ett stort och varierat utbud av lokaler i varierande storlek. Gemensamt för lokalerna är deras höga komfort och att de ligger på de rätta adresserna. Har du gäster som stannar över natten finns också flera av stadens bättre hotell i området. Vill du dessutom ta hand om dina gäster och bjuda på middag är det i princip bara att kliva ut från kontoret så finns ett stort utbud matställen att välja på.

I kvarteren kring Korsgatan, Kungsgatan och Kungsportsplatsen kan vi erbjuda några av de absolut bästa butikslägena i Göteborg.

Butiker och service

Inom Vallgraven finns shoppingstråken och de små passagerna med butiker, restauranger och caféer. Och här finns det naturliga flödet av människor.

Kommunikationer

Vare sig man är långväga affärsbesökare eller göteborgare på shoppingtur, är det enkelt att ta sig till området Inom Vallgraven. Lokaltrafiken med spårvagnar och bussar har givetvis knutpunkter här. Dessutom ligger järnvägsstationen inom bekvämt gångavstånd från områdets kärna. Och den som kommer med flyg är via Flygbussarna inne i city på 25 minuter.

Annonsinformation

2026-10-15

42003089

Karta

Bilder på lokalen