Stenåldersgatan 9, Fosie, Oxie
Fosie-Jägersro
•Wihlborgs Fastigheter AB
Annons plus13 000–17 000 m²
Hyra: Ej angiven
Tillträde: Ej angivet
Vi ser med nya ögon på Stenåldernsgatan 9 i Fosie och tänker nyproduktion i praktiken. Vad händer om vi river och bygger nytt tillsammans med er? På...
Vi ser med nya ögon på Stenåldernsgatan 9 i Fosie och tänker nyproduktion i praktiken. Vad händer om vi river och bygger nytt tillsammans med er?
På fastigheten finns en yta om cirka 17 000 kvm där vi har tagit fram ett förslag på en modern lager och logistikanläggning med tillhörande kontor. Förslaget omfattar cirka 13 000 kvm lageryta, med möjlighet att anpassa kontorsdelen efter behov, från mindre kontorsytor upp till cirka 4 000 kvm kontor fördelat på fyra plan.
Detta är inte en färdig lösning, utan en flexibel utgångspunkt som vi tillsammans utvecklar utifrån er verksamhet.
Vi ser detta som ett nyproduktionsprojekt tillsammans med er, där slutresultatet i praktiken blir en helt ny och modern anläggning anpassad efter dagens krav på logistik, produktion och effektiva flöden.
Den befintliga byggnaden, som tidigare varit ett tryckeri, kan byggas om eller ersättas för att skapa moderna lager, produktions, och kontorslokaler. Oavsett om behovet är ren lagerverksamhet, produktion med kontor eller en kombination av flera funktioner arbetar vi tillsammans för att hitta den optimala lösningen.
Fastigheten passar utmärkt för lager, logistik, terminalverksamhet, produktion, grossistverksamhet, datahall eller kombinationer av dessa. Med stor flexibilitet kan vi skapa en modern och hållbar anläggning som stödjer både dagens behov och framtida tillväxt.
Fosie i Malmö är ett av södra Sveriges mest etablerade industri- och verksamhetsområden och erbjuder starka logistiska fördelar. Här finns snabb anslutning till E6/E20 och Inre ringvägen, endast 10–15 minuter till Malmö centrum samt goda förbindelser vidare till Öresundsbron och resten av Europa.
Området är ett etablerat logistikkluster med lager, transportbolag, grossister och lätt industri, vilket skapar goda förutsättningar för effektiva flöden och samarbeten.
Vi tror på långsiktiga samarbeten och utvecklar gärna projektet tillsammans med er. Oavsett om det gäller ombyggnation av befintlig byggnad eller nyproduktion är målet detsamma, att skapa en modern, effektiv och framtidssäkrad lösning helt anpassad efter er verksamhet.
Välkommen att kontakta oss för första dialogen.
( Bild 1 är en visionsbild)
Dokument
Lokaltyper
Typ: Lagerlokal
Minsta storlek: 13000 m²
Största storlek: 17000 m²
Omgivning
Fosie, Jägersro och Lockarp bildar tillsammans Malmös största företagsområde. Här finns allt – till och med en travbana. Här finns produktion, logistik, handel och service som ger ett sjudande och blandat näringsliv. De goda kommunikationsmöjligheterna har gjort området till en samlingsplats för företag i alla storlekar och branscher.
Närservice: Lunchrestauranger finns i området. På Jägersro Center som ligger ett par minuters bilfärd från fastigheten finns service såsom bank, systembolag, livsmedel m.m. samt ett större utbud av restauranger.
Kommunikation
Yttre och Inre ringvägen ligger i närheten av fastigheten och tar dig snabbt ut på de större Europavägarna. Bussförbindelse finns på gångavstånd på Stenåldersgatan. 5-10 minuters körtid till Hyllie tågstation och ca 12 minuter till Centralstationen.
Annonsinformation
Publicerad: 2026-07-04
Objektsnummer: 42000965






