Verkstad, Kurirvägen 1, Mölnlycke/Landvetter, Landvetter
- 3 605–8 683 m²
- Enligt överenskommelse
Flexibel lager- och logistikanläggning med anpassningsbara lagerytor och upp till ca 15 000 kvm markyta på bästa läge strax utanför Mölnlycke
Lokaltyper | Verkstad / Kontor / Lagerlokal / Övrig lokal |
Total yta | 3 605–8 683 m² |
Adress | Kurirvägen 1 |
Område | Mölnlycke/Landvetter |
Kommun | Härryda kommun |
Byggår | 2009 |
Hiss | Ja |
Tillträde | Enligt överenskommelse |
Objektsnummer | 41975366 |
Lokalitet | Mölnlycke/Landvetter, Landvetter |
Beskrivning
Flexibel lager- och logistikanläggning med anpassningsbara lagerytor och upp till ca 15 000 kvm markyta på bästa läge strax utanför Mölnlycke
Nu finns möjlighet att hyra lokal i en välskött lager- och logistikanläggning, strategiskt belägen strax utanför Mölnlycke. De lediga ytora kan hyras som en hel enhet eller delas upp till två hyresgäster (från 3 605 – 5 078 kvm). Extra portar och anpassningar kan göras efter överenskommelse för att möta era behov.
Lokalalternativ
- Lokal A (4 108–5 078 kvm)
• Lageryta: 3 715–4 685 kvm
• Kontor/omklädningsrum: 393 kvm
• Takhöjd: 19 meter till balk
• Portar: 3 lasthus
- Lokal B (3 605 kvm)
• Lageryta: 3 106 kvm
• Kontor/omklädningsrum: 499 kvm
• Takhöjd: 7 meter till balk
• Portar: 2 lasthus + 2 markportar
• Tillval: Möjlighet att bygga kallager om 910 kvm
Båda lokaler har utmärkt golvbärighet (upp till 5 ton/kvm) och strömkapacitet på 6 600 ampere. Tillhörande kontors- och personalytor är utrustade med moderna faciliteter som pentry/kök, matsal, omklädningsrum, dusch och WC.
Stora och flexibla markytor
Fastigheten ligger på ett inhägnat område med stora rangerytor och möjlighet att köra runt hela byggnaden. Det finns möjlighet att hyra upp till 15 500 kvm uppställningsyta, vilket ger gott om plats för parkering, uppställning eller annan verksamhetsanpassning.
Strategiskt läge nära Göteborg
• Närhet till riksväg 40 och E6: Snabb access till centrala Göteborg och Landvetter flygplats (10 minuters bilfärd) samt Borås (30 minuter).
• Perfekt för industri-, lager- och logistikverksamhet med hög effektivitet och tillgänglighet.
Denna anläggning erbjuder en modern, flexibel och komplett lösning för företag med höga krav på logistik och lagerhållning.
Kontakta oss idag för mer information eller för att boka en visning!
Omgivning
Landvettersjön med grönområden och badplats nås inom 10 minuters bilfärd
Kommunikationer
Det finns kollektivtrafikförbindelser med buss till centrala Göteborg och Landvetter
Planlösning
Se detaljerad planlösning i PDF.
Parkering
Gott om parkeringsplatser på gårdsytan tillhörande fastigheten
Service
Fullt serviceutbud med exempelvis restauranger, butiker och träningsanläggningar i Landvetter centrum
Vägbeskrivning
Direkt anslutning till riksväg 40 och nära anslutning till E6
Skyltläge
Skyltläge utåt Kurirvägen/Mediavägen
Närliggande företag
PostNord, Saab, Teknikproffset, Skyltmax och Gullbergsvass Lackering