Ivar Stockholm, Tändstickspalatset, Västra…, Stockholm City, Stockholm
Ivar Stockholm
Annons plus10–150 m²
Hyra: Ej angiven
Tillträde: Omgående
På Tändstickspalatset får ni tillgång till mötesrum och kontorsplatser med teknik för det digitala mötet. Varmt välkommen!
Det här är Ivar Stockholm Private Office. Ett sammanhang skapat och byggt för att du ska kunna stanna upp, reflektera eller byta riktning. Vi tillbringar en stor del av vår tid på kontoret, så vi vill skapa ett utrymme som känns lika hemtrevligt som det är innovativt och flexibelt. Därför är det viktigt att skapa kontorsutrymmen som känns välkomnande, bekväma och som ett hem hemifrån.
Lokaltyper
Typ: Kontor, Kontorshotell
Minsta storlek: 10 m²
Största storlek: 150 m²
Antal rum: 24
Våningsplan: 1-3
Byggnad
Byggår: 1928
Uppvärmning: Fjärrvärme
Renoveringsår: 2015
Villkor lokal
Ingår i hyra: Värme, skatt, el. Hyra 2100/kr/kvadrat/månad.
Tillträde: Omgående
Omgivning
Ett stenkast från Kungsträdgården. Parkeringshus i Gallerian och NK.
Parkeringsmöjlighet: Nej
Närservice: Vi erbjuder ett modernt gym och kemtvätt för våra hyresgäster. NK ligger nära med sitt utbud, butiker och saluhall, Gallerian med all möjlig shopping, Apotek, restauranger och ett stenkast från fina Kungsträdgården.
Företag i närheten: Volvo, Protector, Hamilton, Sydkraft, A&D, Alantra Nordics, MCF Corporate Finance mfl.
Vägbeskrivning: Västra Trädgårdsgatan löper mellan Hamngatan och Operahuset, Tändstickspalatset ligger, sett från Hamngatan och NK´s huvudentré, 100 m in på gatan.
Kommunikation
Tunnelbana T-Centralen, Kungsträdgården och Östermalmstorg. Ett flertal busslinjer finns i området samt spårvagn till Djurgården.
Planlösning
Nyrenoverade privata kontor i Tändstickspalatset med tillgång till gemensamma lounge ytor, matsal, kök, gym och reception.
Övrig information
Tändstickspalatset skulle byggas snabbt. Ivar Kreuger, en gång världens rikaste man, behövde ett monument över sin framgång. En byggnad som speglade hans ställning till det moderna och hans goda smak. Huset byggdes därför ovanligt fort mellan 1926-1928 av ett sorts "dream team" bestående av arkitekter, formgivare och konstnärer. Grünewald, Milles, Tengbom och Malmsten. Namn som än idag förknippas med god stil och klass. Idag är Tändstickspalatset återigen en plats för Sveriges främsta företagare och förnyare. Precis som på 20-talet är det ett slags bevis på Sveriges ställning internationellt och ett monument över att allt är möjligt.
Annonsinformation
Publicerad: 2021-06-09
Objektsnummer: 41946784
Karta
Bilder på lokalen
Kontor 27 kvm, Västra Trädgårdsgatan 15, City, Stockholm - Kontor Konferensrum, Västra Trädgårdsgatan 15, City, Stockholm - KontorK Korridor, Västra Trädgårdsgatan 15, City, Stockholm - Kontor Tänkvärt, Västra Trädgårdsgatan 15, City, Stockholm - Kontor Välkommen till Tändstickspalatset, Västra Trädgårdsgatan 15, City, Stockholm - Kontor Styrelserummet, Västra Trädgårdsgatan 15, City, Stockholm - Kontor Gym, Västra Trädgårdsgatan 15, City, Stockholm - Kontor







