Åldermansvägen 1, Hagalund, Solna

Humlegården Fastigheter AB

Annons max

900

Building 1 Streamline Icon: https://streamlinehq.comKontor

Hyra: Ej angiven

Tillträde: Enligt överenskommelse

Eget kontorshus med historisk karaktär – ca 900 kvm i anrik skolbyggnad

Välkommen till Nya Centralskolan en unik fastighet där historisk charm möter framtidens arbetsplats. I denna vackra skolbyggnad från 1902 erbjuds cirka 900 kvm fördelat på tre plan, perfekt för företaget som vill skapa sitt eget kontor i en inspirerande miljö. Den nyrenoverade fasaden med sina karaktärsfulla detaljer vittnar om husets rika historia, medan insidan står inför en varsam förädling för att möta moderna verksamheters behov. Ett sällsynt tillfälle att etablera sig i en representativ och identitetsstark byggnad med egen adress och unik karaktär.

Lokaltyper

Small Office Double Building Streamline Icon: https://streamlinehq.com

Kontor

Shrink 2 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

900

Expand 3 Streamline Icon: https://streamlinehq.com

900

Byggnad

Construction House 1 Streamline Icon: https://streamlinehq.com construction-house-1

1902

Villkor lokal

Enligt överenskommelse

Omgivning

Fastigheten är strategiskt belägen vid infarten till Hagalunds arbetsplatsområde, nära Stockholms innerstad. Idag rymmer området mestadels kontorshus men lättare industri- och lagerbyggnader finns också. Strax intill byggs även Hagastaden ut. Granne med området ligger Norra begravningsplatsen som en grön oas. Och en bit bort sträcker Hagaparken ut sig, perfekt för en joggingtur på lunchen.

Närservice: Hagalund är ett område i spännande utveckling och tillväxt. Men redan nu finns här ett utbud av lunchrestaurang och snabbmatskiosker. Även matbutik finns inom 10 minuters gångavstånd. Behöver du professionella verktyg eller material finns det flera proffsbutiker specialiserade på el, färg och verktyg. För de äventyrliga finns dessutom ett uppskattat och välbesökt klättercenter. All övrig service finns på bekvämt avstånd i Solna centrum.

Kommunikation

Humlegården Fastigheter kör i egen regi en elbuss som går skytteltrafik mellan Odenplan Hagalund under rusningstid morgon och eftermiddag. Elbussen är gratis för Humlegårdens hyresgäster. Från Hagalund går kollektivbussar till stan och Solna centrum. Det går också bra att promenera till pendeltåget vid Solna station. Även för bilburna är läget utmärkt, med närhet till E4 och Norra Länken/Essingeleden. Det tar några minuter med bil till city. Med cykel tar du dig till Odenplan på 10 15 minuter

Annonsinformation

2026-07-08

42001023

Karta

Bilder på lokalen