Om Lokalguiden

Lokalguiden har varit en aktör i fastighetsbranschen sedan tidigt 90-tal. Varje vecka kommer 10 000-tals besökare via datorn, mobiltelefonen eller surfplattan till Sveriges modernaste webbplats för lediga lokaler. Lokalguiden är en naturlig länk mellan lokalsökande företag och fastighetsägare. Kontakten mellan målgrupperna sker bland annat via mässor, tidningen Lokalguiden och våra internetbaserade tjänster.

Hur våra tjänster fungerar

Våra tjänster

Vi tillhandahåller tjänster för både hyresvärdar och lokalsökande. Oavsätt om ni själva söker en ny lokal – eller är intresserad av att hyra ut, kan Lokalguiden hjälpa till utifrån era specifika behov.

Hyr ut lokal

Hyr lokal

Våra plattformar

Vår webbplats uppdateras kontinuerligt med lediga objekt. Allt för att på ett så effektivt sätt som möjligt tillgängligöra och förmedla olika typer av lokaler. Förutom att erbjuda vår söktjänst för lediga lokaler via vår webbplats levererar vi även en mobilanpassad lösning genom våran app för både iOS och Android.
Utöver våran söktjänst så ligger vi även bakom Sveriges största fastighetstidning för lokalsökande företag och är en aktiv aktör i att ordna mässor och evenemang. Allt för att erbjuda en heltäckande lösning – både lokalt och regionalt.

Magasinet Lokalguiden

Magasinet Lokalguiden är Sveriges största fastighetsmagasin som riktar sig till lokalsökande företag och dessutom det enda RS-kontrollerade magasinet som riktar sig till just denna målgrupp. Magasinet Lokalguiden finns även som en separat nyhetssajt på nätet.

Läs mer

Mässor

Vi anordnar varje år ett antal mässor och evenemang för att samla branchen kring viktiga frågor och skapa personliga möten.

Läs mer

Digitalt

Mobilen är ett allt viktigare verktyg. Därför erbjuder vi, utöver en responsiv webbplats, också vår tjänst som en mobilapplikation.

Läs mer

Synas hos oss

Vi erbjuder ditt företag möjligheten att annonsera tillsammans med Lokalguiden. Vi är marknadsledande när det gäller exponering och förmedling av lediga lokaler. Vårt uppdrag är att vara den naturliga länken mellan lokalsökande företag och Sveriges fastighetsägare. Hos oss har ni möjlighet att synas där det verkligen gör skillnad.

Kontakt

Kan Lokalguiden hjälpa dig och ditt företag? Ställ din fråga via kontaktformuläret eller e-post info@lokalguiden.se. Du kan även ringa oss på 031-788 71 00.

Genom att kontakta Lokalguiden godkänner jag Lokalguidens behandling av personuppgifter.

Huvudkontor

Besöksaddress

Lokalguiden Sverige AB
Götgatan 15
411 05 Göteborg
Karta och vägbeskrivning

Faktureringsadress

Lokalguiden Sverige AB
Götgatan 15
411 05 Göteborg

Organisationsnummer

556553-5381

Medarbetare

Marknadschef / Försäljning

Håkan Landmér

0735-44 03 58
hakan.landmer@lokalguiden.se

Regionchef

Michael Nattland

0761- 80 37 04
michael.nattland@lokalguiden.se

Regionchef / Försäljning

Linus Björland

0761-80 37 07
linus.bjorland@lokalguiden.se

Försäljning

Niklas Hansson

0735-44 99 62
niklas.hansson@lokalguiden.se

Ekonomiansvarig (föräldraledig)

Carolina Hagen

0761-885554
carolina.hagen@lokalguiden.se

Redaktionschef

Pernilla Krantz

0735-44 03 75
pernilla.krantz@lokalguiden.se

Administratör

Hanna Andersson

0735-44 49 32
hanna.andersson@lokalguiden.se

Redaktör

Jessica Roos Rahmquist

0760-00 25 15
jessica@lokalguiden.se

Kommunikatör

Pernilla Gilbert

0761-80 37 02
pernilla.gilbert@lokalguiden.se

IT-ansvarig

Daniel Sunnerberg

031-788 71 00
daniel.sunnerberg@lokalguiden.se

Administratör

Mathias Magnusson

0761-80 37 09
mathias.magnusson@lokalguiden.se

Administratör (föräldraledig)

Isabelle Alknäs

0735-44 25 82
isabelle.alknas@lokalguiden.se

Försäljning

Anton Luft

0760- 06 70 62
anton.luft@lokalguiden.se

Ekonomiassistent

Annika Davies

0761- 88 55 54
annika.davies@lokalguiden.se

Adminitratör

Amanda Björland

0739- 23 91 94
amanda.bjorland@lokalguiden.se

Lokalförmedlare

Julia Granath

073-50 00 273
julia.granath@lokalguiden.se

Systemutvecklare

Rasmus Nilsson

031-788 71 00
rasmus.nilsson@lokalguiden.se

Systemutvecklare

Iris Ilexiris

031-788 71 00
iris.ilexiris@lokalguiden.se

Lokalförmedlare

Marcus Glover

0735442582
marcus.glover@lokalguiden.se

Marknadschef / Försäljning

Håkan Landmér

0735-44 03 58
hakan.landmer@lokalguiden.se

Regionchef / Försäljning

Linus Björland

0761-80 37 07
linus.bjorland@lokalguiden.se

Försäljning

Niklas Hansson

0735-44 99 62
niklas.hansson@lokalguiden.se

Försäljning

Anton Luft

0760- 06 70 62
anton.luft@lokalguiden.se

Lokalförmedlare

Julia Granath

073-50 00 273
julia.granath@lokalguiden.se

Lokalförmedlare

Marcus Glover

0735442582
marcus.glover@lokalguiden.se

Ekonomiansvarig (föräldraledig)

Carolina Hagen

0761-885554
carolina.hagen@lokalguiden.se

Administratör

Hanna Andersson

0735-44 49 32
hanna.andersson@lokalguiden.se

Ekonomiassistent

Annika Davies

0761- 88 55 54
annika.davies@lokalguiden.se

IT-ansvarig

Daniel Sunnerberg

031-788 71 00
daniel.sunnerberg@lokalguiden.se

Administratör

Mathias Magnusson

0761-80 37 09
mathias.magnusson@lokalguiden.se

Administratör (föräldraledig)

Isabelle Alknäs

0735-44 25 82
isabelle.alknas@lokalguiden.se

Systemutvecklare

Rasmus Nilsson

031-788 71 00
rasmus.nilsson@lokalguiden.se

Systemutvecklare

Iris Ilexiris

031-788 71 00
iris.ilexiris@lokalguiden.se

Redaktionschef

Pernilla Krantz

0735-44 03 75
pernilla.krantz@lokalguiden.se

Redaktör

Jessica Roos Rahmquist

0760-00 25 15
jessica@lokalguiden.se

Kommunikatör

Pernilla Gilbert

0761-80 37 02
pernilla.gilbert@lokalguiden.se